Простою мовою – дроблення каменю лазером через уретру (сечівник), тобто через природні сечові шляхи без будь яких проколів чи розрізів.
В літературі можна зустріти ще такі абревіатури даного методу лікування – РІРХ, УРС, КЛТ, КЛЛТ, URS та ін..
Даний вид операцій виконується спеціальними інструментами . Вони бувають жорсткими (для роботи в сечоводі) та гнучкими (для роботи в нирці). Назва їх – уретерореноскоп .
Використання гнучкого уретерореноскопу дозволяє нам в більшості випадків добратись до відділених точок порожнистої системи нирок (передніх та задніх чашечок першого та другого порядків) і з успіхом подробити там каміння.
На жаль, цей інструмент дуже дорогий, ніжний і часто ламається. І тому не кожна клініка може дозволити собі покупку даного інструменту.
Використання під час операції гнучкого уретерореноскопу відчутно збільшує вартість останньої, проте результати його роботи вражаючі. За цим інструментом майбутнє.
Ми з гордістю заявляємо – у нас такі інструменти є!!!
Для дроблення каміння ми використовуємо гольмієвий лазер. На сьогоднішній день він вважається найефективнішим в руйнуванні каміння. Лазерне випромінювання подається по спеціальних лазерним волокнам, які бувають різного діаметру. Ці волокна підводяться через робочий канал в інструменті до каменю і дроблять його на мілкі уламки, які видаляють за допомогою спеціальних щипців чи кошиків. Також можна подробити камінь в пилюку (такий метод дроблення називається дастінг). Перевага гольмієвого лазера в тому, що він дробить камені любої щільності.
Даний вид операцій проводиться під спинномозковою анестезією (СМА). При бажанні, під час операції ви можете спостерігати хід останньої на моніторі.
Операція проводиться в положенні лежачи на спині з розведеними на тримачах ногами. Перед операцією потрібно прийняти душ, провести гігієну зовнішніх статевих органів та збрити чи коротко підстригти лобкове волосся. На передодні бажано очистити нижній відділ кишківника за допомогою медикаментозної мікроклізми чи свічки, проте, це не є обов’язковим.
Після завершення операції, в нирку вставляється спеціальна трубочка – СТЕНТ. Це робиться для того, щоб уламки каменю, які залишились в нирці, відходили з останньої без приступів ниркової кольки, щоб сеча вільно відходила з нирки і для профілактики утворення рубцевих звужень сечоводу.
Цей стент встановлюється на термін від 1 до 4 тижнів. Це вирішує хірург підчас операції. У сечовий міхур встановлюється уретральний катетер Фолея, який видаллять наступного дня.
Через 2 години після операції можна починати пити воду. Істи можна зранку наступного дня. Підніматись з ліжка анестезіологи рекомендують через 24 год від початку операції для запобігання головного болю.
Термін перебування в стаціонарі 1-3 дні за умови гладкого перебігу післяопераційного періоду.
Бувають моменти, коли хірург не може провести інструмент до каменю через звуження (стриктури) чи девіації (згину) сечоводу, чи інших причин. В таких випадках встановлюється стент в нирку і операція завершується. Через 2-3 тижні провести уретерореноскоп до каменю в більшості випадків не викликає труднощів. Коли встановити стент в нирку технічно неможливо, тоді виконується так звана черезшкірна нефростомія (встановлення трубочки (нефростоми) в нирку через прокол шкіри в проекції останньої).