З усіх кістозних утворень, що виявляються в організмі людини, кісти нирки, мабуть, зустрічаються найбільш часто. Вони мають округлу форму, обмежені тонкої сполучнотканинною капсулою і заповнені прозорим жовтуватим вмістом. Новоутворена кіста нирки самостійно не розсмоктується і не зникає. Походження кіст досі залишається загадкою, проте, як показує практика, їх появі сприяють хронічні запальні процеси сечостатевої системи, пієлонефрит, порушення відтоку сечі. Крім того, зустрічаються і вроджені форми захворювання – полікістоз або множинні кісти нирок, коли хвороба вражає відразу обидві нирки і зустрічається однаково часто у чоловіків і жінок.
Можуть спостерігатись неспецифічні симптоми: тупий біль у ділянці нирок, пухлиноподібне утворення, яке прощупується через живіт. Дуже часто кісти нирок є випадковою знахідкою під час ультразвукової діагностики. Безсимптомні прості кісти нирок підлягають спостереженню (УЗД 1 раз на рік). Якщо виникли симптоми (особливо біль в попереку або в животі), або якщо кіста здавлює сусідні органи то суть лікування полягає в спорожненні і склеротизації кісти (введення 95% етанолу в кісту) або хірургічного видалення кісти (як правило лапароскопічне видалення кісти). Термін перебування в стаціонарі 1-3доби в залежності від виду операції.
Ми виконуємо черезшкірну пункцію нирок із залишенням дренажу, через який вводим 96% спирт. Така методика дає достовірно кращі віддаленні результати щодо рецидиву захворювання. Така операція у більшості випадків проводиться амбулаторно.