Нефростома – це дренажна трубка, що забезпечує відведення сечі з нирки, в якій природний відтік сечі порушений (через камінь, пухлини, звуження сечоводу.) Сеча стікає в спеціальний мішок – сечоприймач, який приєднується до нефростомічної трубки. Догляд за нефростомою здійснюється пацієнтом самостійно або за допомогою родичів. Потрібно підтримувати шкіру навколо нефростоми сухою, чистою і не допускати появи запалення. Важливо: не можна допускати згинання, перекручування, перетискання нефростоми. Сечоприймач не повинен знаходитися вище рівня нирки.
Перев’язки
Необхідні матеріали.
- стерильні марлеві серветки
- розчин антисептика (мірамістин, хлоргексидин) або стерильні спиртові серветки
- стерильні рукавички
- лейкопластир чи спеціальна наклейка на рану.
Важливо: іноді для стабілізації нефростомічної трубки, пластикова платформа кладеться в місці, де трубка виходить зі шкіри. Уточніть у лікаря, як поводитися з цим приладом.
Процедура перев’язки
- Ретельно вимийте руки з водою і милом
- Надіньте стерильні рукавички
- Приготуйте необхідні матеріали
- Притримуючи нефростому, зніміть стару пов’язку і киньте в пакет для утилізації.
- Притримуючи нефростому, акуратно обробіть шкіру в місці виходу трубки та саму трубку стерильною серветкою, змоченою розчином антисептика. Почніть в місці виходу трубки і обробляйте зовні циркулярним рухами, щоб покрити коло приблизно 10 см в діаметрі. Викиньте використану серветку.
- Протріть оброблену область сухою стерильною серветкою.
- Покладіть навколо або поверх нефростомічної трубки стерильну серветку, так, щоб місце виходу було в центрі салфетки, закріпіть її лейкопластирем або готовою спеціальною наклейкою.
- Зміцніть трубку лейкопластиром або наклейкою. Зніміть рукавички і викиньте їх. Вимийте ретельно руки.
Частота зміни пов’язок: щодня протягом перших 2 тижнів після встановлення нефростоми, далі 1 раз в 2-3 дні.
Пов’язку потрібно міняти відразу, якщо вона промокла або сильно забруднилася.
Зміна сечоприймальника
Сечоприймач слід міняти 1 раз в тиждень. Якщо він пошкоджений або сильно забруднився, необхідно швидше його замінити. Потрібно вчасно спорожняти його, щоб надлишок сечі не попадав назад в нирку.
Питання та відповіді.
Як приймати душ?
Через 3-5 днів після нефростомії можна приймати душ без захисної пов’язки. Місце трубки повинно очищатися за допомогою мильного розчину і води. Після душа накладається нова пов’язка. Купання у ванні, басейні, природному водоймищі, відвідування сауни або лазні не рекомендується.
Як спати з нефростомою?
На протилежному боці або на животі. Якщо у Вас встановлені дві нефростоми – бажано на животі. Перед сном ретельно зафіксуйте дренажний катетер. Сечоприймач повинен розташовуватися нижче рівня, на якому ви лежите на підлозі.
Як промивати нефростомічну трубку?
Якщо нефростома забилася і перестала функціонувати потрібно негайно звернутися до лікаря, самостійно промивати нефростому не рекомендується!
Як часто слід міняти нефростому?
Зазвичай нефростому змінюють 1 раз в 6-12 тижнів. Терміни видалення нефростоми можуть бути змінені відповідно до рекомендацій лікаря. Ця процедура виконується в медичній установі в амбулаторному режимі.
Рекомендації по способу життя.
- Носіть вільний і просторий одяг
- Уникайте різких рухів, обмежте фізичні навантаження
- Добре фіксуйте катетер на шкірі.
- Слідкуйте за станом шкіри навколо нефростоми: вона не повинна бути червоною запаленої, болючою при натисканні.
- Дотримуйтесь водного режиму (не менше 2 літрів рідини в день) і стежте за об’ємом сечі, що виділяється на добу. Це легко відстежити за відмітками на мішку сечоприймача.
- Завжди перевіряйте герметичність сечоприймача перед виходом з дому. Не забувайте видалити з нього воду. Якщо у вас планується тривала поїздка або прогулянка – візьміть з собою запасний мішок-сечоприймач
- Всі процедури по догляду за нефростомою здійснювати тільки в медичних рукавичках. Для кожної процедури – нові рукавички.
Негайно зверніться до лікаря, якщо:
- Випала нефростома
- Температура тіла вище 38 градусів
- Є біль у боці
- З’явилися почервоніння, набряк шкіри навколо нефростоми, виділення навколо нефростомічного ходу.
- З’явилося виділення сечі повз нефростоми.
- Є зміни кольору сечі на рожевий або червоний.
- Немає надходження сечі по нефростомі більш ніж дві години.